Dziś jest wtorek, 26.01.2021, imieniny Pauli, Polikarpa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Stowarzyszenie "Nadzieja" » Aktualności » Folkowe granie w Malanowie

Folkowe granie w Malanowie

Folkowe granie w Malanowie

Tradycją w naszym powiecie stało się, że w październikowe popołudnie Malanów staje się stolicą powiatowego folkloru. Dzieje się to za sprawą „Festiwalu folkloru i twórczości artystycznej powiatu tureckiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Nadzieja i Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Malanowie. Siódma edycja tego wydarzenia miała miejsce 18 października w restauracji Hacjenda.

Krystyna Sobczak – prezes Stowarzyszenia Nadzieja i Małgorzata Przygońska – dyrektor CKiBP w Malanowie, witając zaproszonych gości mówiły o tym, że te coroczne spotkania w Malanowie są świadectwem rodzimej kultury, szacunku dla niej, ale również wspaniała okazją, aby wywołać w młodym pokoleniu chęć utożsamiania się z naszą mała ojczyzną. Podkreśliły, że w muzyce ludowej tkwi niezwykła siła – siła tradycji. Mając oparcie w tym, co nasze, rodzime, tutejsze, nigdy nie będziemy zagubieni, zawsze będziemy czuć ich wartość a także czuć przynależność do jakiegoś miejsca, kultury, folkloru.

Sławomir Prentczyński – wójt Gminy Malanów, gość festiwalu, podziękował inicjatorkom tego spotkania za trud i włożoną pracę w przygotowanie spotkania miłośników folkloru. Szczególnie gorąco podziękował jego uczestnikom za to, że kochają to, co robią i dzielą się tym z innymi ludźmi. Porównał człowieka do drzewa, który patrzy w przyszłość, ale ma silne korzenie. Tymi korzeniami jest spuścizna kulturowa po naszych dziadkach, pradziadkach , która raz zaprzepaszczona i zapomniana już nie wraca. Przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Toms dodał, że ważnym jest aby nie tylko patrzeć w przyszłość, ale również obejrzeć się za siebie, pamiętać o tym co było i kultywować tradycję, którą przekazali nam nasi przodkowie.

Na dowód tego, że krzewienie kultury ludowej ma widoczne efekty, na dobry początek wystąpiły Kokardki, zespół dziecięcy, działający przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie, prowadzony przez Martę Tomczyk – Groblica.

Dorosłą część festiwalu rozpoczął zespół Serenada działający przy Centrum Kultury w Dobrej, którego kierownikiem jest Małgorzata Wacławek. Kolejnym zaproszonym zespołem był zespół Alebabki, również z Dobrej pod opieką Haliny Rutki. Po Dobrzanach przyszedł czas na przedstawicieli Przykony z zespołem Zgoda i opiekunką Haliną Durkiewicz zespół działa przy CKiBP w Przykonie. Miłą niespodzianką dla miłośników folkloru okazał się zespół Kawęczyniacy i jego debiut na przeglądzie w Malanowie. Zespołem opiekuje się Wiesława Wysocka. Gminę Malanów zaprezentowały panie i panowie z zespołu Jarzębinki działającym przy CKiBP w Malanowie. Kierownikiem zespołu jest Anna Kłodawska. MDK w Turku reprezentował zespół Turkowianki. Wisienką na torcie folkowego grania był występ rodzimego zespołu Tradycja działającego przy CKiBP w Malanowie, pod czujnym okiem Jadwigi Włodarczyk, a także kapeli To my, którego kierownikiem artystycznym jest Kazimierz Rasiński.

Po swojskim graniu, przyszedł czas na swojskie jadło. Organizatorzy zabrali gości w kulinarną podróż po tradycyjnych polskich smakach. Po posiłku zarówno artyści jak i licznie zgromadzona publiczność ruszyła na parkiet. Muzykę z repertuaru starszej młodzieży serwował Rafał Białas.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Starostwu Powiatowemu w Turku i Gminie Malanów za współfinansowanie imprezy, Oldze Kowalskiej i Karolinie Gorgolewskiej za konferansjerkę i wprowadzanie w świat tradycji między występami, a także licznie przybyłym gościom.

ArNo

Galeria


Pozostałe aktualności