Dziś jest piątek, 14.05.2021, imieniny Bonifacego, Macieja
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Stowarzyszenie "Nadzieja" » Aktualności » Stowarzyszenie Nadzieja w Złotej Pradze

Stowarzyszenie Nadzieja w Złotej Pradze

67255253_643045832875480_2134087507564822528_n

      W dniach 06 – 07 lipca 2019r. Stowarzyszenie Nadzieja w Malanowie zorganizowała wycieczkę do jednego z najciekawszych i najpiękniejszych miast w Europie - Praga.

Zwiedzanie stolicy Czech rozpoczęliśmy od największego na świecie kompleksu zamkowego na Hradczanach. Zamek w przeszłości był siedzibą królów czeskich, a obecnie jest rezydencją Prezydenta Republiki Czeskiej. Przy wejściu wartę honorową pełnią gwardziści, których zmianę warty mogliśmy zobaczyć na własne oczy. W obrębie całego wzgórza znajduje się też podgrodzie, mury obronne, dziedzińce, majestatyczna katedra świętych Wita, Wacława i Wojciecha oraz słynna Złota Uliczka.

W gorącą sobotę odpocząć mogliśmy podczas rejsu statkiem po Wełtawie, gdzie podziwialiśmy wiele wspaniałych budowli znajdujących się po obu stronach rzeki. Praga widziana z poziomu rzeki wygląda zupełnie inaczej, nie mówiąc już o Moście Karola widzianego z pokładu statku. Ten ozdobiony kilkudziesięcioma barokowymi statuami most jest najbardziej charakterystycznym i urokliwym miejscem w Pradze. Łączy dwie dzielnice stolicy: Małą Stranę i Stare Miasto.

Niedaleko mostu znajduje się Muzeum Franza Kafki, obejrzeliśmy też pracę Dawida Cernego „ Sikający”.

Na Placu Wacława podziwialiśmy pomnik Świętego Wacława - patrona Czech, bardzo dostojnie prezentującego się na końskim grzbiecie. W pobliskim pasażu Lucerna spotkaliśmy tego samego Wacława, ale wykonanego ze styropianu, siedzącego na końskim brzuchu. Była to kolejna praca D. Cernego.

Bardzo ciekawym miejscem w Pradze godnym odwiedzenia jest rynek Starego Miasta, nad którym góruje ratusz ze średniowiecznym zegarem astronomicznym, zwanym praskim Orlojem. Tarcza zegara składa się trzech części: astronomicznej, która ukazuje położenie ciał niebieskich, kalendarzowej - pokazującej miesiące oraz animacyjnej zawierającej ruchome figurki dwunastu apostołów. Po drugiej stronie Rynku góruje kościół Marii Panny przed Tynem z charakterystycznymi bliźniaczymi wieżami, natomiast w centralnym punkcie rynku stoi duży pomnik Jana Husa.

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy w ciągu tych dwóch dni. Otworem stały przed nami liczne urokliwe bramy i mosty. Spróbowaliśmy tez tradycyjnej potrawy czeskiej tj. knedlików gęsto przyprawionych sosem oraz zupę - cebulową polevkę.

Praga zaimponowała nam ciekawą architekturą, dziesiątkami wąskich uliczek tworzących niepowtarzalny klimat, godnych miejsca wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu „Ze sztuką przez pokolenia” współfinansowanego ze środków Gminy Malanów.

M. Płóciennik

FOTOGALERIA

 


Pozostałe aktualności