Dziś jest wtorek, 25.02.2020, imieniny Cezarego, Wiktora
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Stowarzyszenie "Nadzieja" » Aktualności » Plener Malarski „Malowniczy Malanów"

Plener Malarski „Malowniczy Malanów"

Plener Malarski „Malowniczy Malanów"

„Malarstwo jest ukazaniem sobie i innym tego obrazu, który się w nas tworzy” Te słowa Stanisława Ignacego Witkiewicza bardzo dobrze oddają klimat tegorocznego spotkania z malarstwem. To już po raz dwunasty miłośnicy sztuki malarskiej mogli rozwijać swoje umiejętności w otoczeniu pięknej przyrody gminy Malanów. W dniach 8-9 września 2018 r. odbył się kolejny, XII Plener Malarski „Malowniczy Malanów”, a gościliśmy tym razem w urokliwej scenerii Młynów Miłaczewskich i Miłaczewka.

W sobotę artyści wraz z opiekunami udali się w te rejony aby uwiecznić na płótnach uroki tamtych krajobrazów. Uczestnicy pleneru mogli przekonać się, że praca w grupie osób o podobnych pasjach działa bardzo stymulująco a wspólne malowanie stworzyło przestrzeń wzajemnych inspiracji i wymiany doświadczeń. Artyści mogli też skorzystać z rad i merytorycznego wsparcia naszego gościa Romana Choinki. Wspólne malowanie zakończyło się ogniskiem, gdzie dyskutowano o plenerze i planowano go na przyszłość.

W niedzielne popołudnie artyści wraz ze swoimi rodzinami przybyli na plac przed gimnazjum aby zaprezentować efekty swojej pracy. Swoją obecnością zaszczycili nas wójt gminy Sławomir Prentczyński, zastępca wójta Piotr Cyls, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk, ksiądz Tomasz Smoliński, radna powiatowa i jednocześnie przedstawicielka sołectwa Miłaczewek Zofia Gruszczyńska oraz dyrektorzy placówek oświatowych. W roli konsultanta wystąpił pan Roman Choinka, a prezentację sprawnie poprowadziła Julia Maciejewska. Na wstępnie prezes stowarzyszenia Krystyna Sobczak pogratulowała wszystkim uczestnikom prac dokumentującym malownicze zakątki gminy oraz podziękowała strażakom z OSP Miłaczew za pomoc w organizacji pleneru, państwu Kubackim za udostępnienie malowniczego terenu, sołectwu Miłaczewek, członkom Stowarzyszenia Nadzieja pracownikom CKiBP. Następnie najmłodsi uczestnicy pleneru a byli nimi: Ola Stefaniak, Kornel i Tycjan Frątczak, Eliza Bryl i Julia Aleksander zaprezentowali swoje piękne prace.

Młodzież szkolną na plenerze reprezentowali:

-Szkoła Podstawowa w Miłaczewie: Zuzanna Ekiert, Weronika Jafra, Wiktoria Kornacka, Gabriela i Anna Bałdych, Marcelina Szmajda, Martyna i Kinga Kolenda, Maria Laskowska Opiekunem grupy była pani Beata Górska.

- Szkoła Podstawowa w Malanowie: Aleksandra Nowakowska, Lena Dzieciątkowska, Nadia Pakuła, Natalia Aleksander, Maja Grzelka, Zofia Kulec, Natalia Bielecka, Katarzyna Bergandy, Oliwia Muszalska, Zofia Stawicka, Marika Kujawa, Marika Stefaniak, Kinga Dzwoniarek, Joanna Stefaniak. Dziewczęta pracowały pod czujnym okiem pani Emilii Stefaniak.

- Szkoła Podstawowa w Dziadowicach: Aniela i Marcelina Wójciak. Opiekunem była pani Renata Binkowska.

- LO Turek- Julita Borowska.

Po raz kolejny w tym roku malował z nami młody artysta z Turku Jakub Stasińczuk, a także młodzież z Władysławowa: Natalia Olczak, Zuzanna Derezińska, Natalia Janiak, Agata Drabina, Iga Michalak. Wszyscy uczestnicy pleneru otrzymali z rąk pana wójta dyplomy i upominki. Na koniec swoje prace zaprezentowały indywidualni malarze a byli w tym roku; Jolanta i Antoni Rzepka, Renata Binkowska, Beata Górska, Dorota Frątczak, Anna Ekiert, Milena Lis, Marzena Kornacka i Roman Choinka.

Wszystkie obrazy powstałe podczas XII pleneru malanowskiego wyeksponowane są w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie. Podziwiając je można stwierdzić, że każdy artysta włożył w swoje dzieło wiele pracy i serca o czym świadczyć może cytat” Piękno rzeczy śmiertelnych mija lecz nie piękno sztuki.”

Plener malarski „Malowniczy Malanów” jest jednym z zadań Stowarzyszenia Nadzieja w Malanowie realizowanych w ramach projektu „Ze sztuką przez pokolenia”, które jest dofinansowane przez Gminę Malanów. Oprócz stowarzyszenia organizatorem pleneru było Centrum Kultury i Biblioteka w Malanowie a współorganizatorem Szkoła Podstawowa w Malanowie.

Małgorzata Płóciennik

GALERIA ZDJĘĆ

GALERIA OBRAZÓW


Pozostałe aktualności